IUNG potrzebował kompleksowego rozwiązania, które umożliwiłoby zarządzanie wieloma gospodarstwami rolnymi, integrację z sensorami oraz automatyczne zbieranie i raportowanie danych z maszyn oraz upraw. W tym celu w projekcie badawczym wdrożono aplikację FarmPortal, która pozwala na rejestrowanie działań agrotechnicznych, zarządzanie zasobami gospodarstwa oraz planowanie produkcji. System integruje dane o pracach polowych z informacjami generowanymi przez maszyny, umożliwiając automatyzację zbierania i raportowania danych.
Do monitorowania lokalizacji GPS i parametrów pracy maszyn rolniczych wykorzystano urządzenie Tracky, które zbiera dane z systemów sterowania maszyn rolniczych (CAN - Controlled Area Network) i jest zintegrowane z FarmPortal – systemem do zarządzania gospodarstwem rolnym (FMIS). Dzięki temu możliwe było wdrożenie systemu MRV (Monitoring, Reporting, Verification) w sektorze rolno-spożywczym.
Technologie takie jak Tracky i FarmPortal wspierają nowoczesne rolnictwo, zwiększając wydajność, obniżając koszty i ograniczając emisję gazów cieplarnianych. Umożliwiają one szczegółowe monitorowanie pracy maszyn, pojazdów, pracowników oraz warunków w gospodarstwie, a także analizy w czasie rzeczywistym. Dzięki nim rolnicy mogą lepiej zarządzać zasobami, precyzyjniej planować działania i szybciej reagować na zagrożenia.
Praktyczne zastosowanie
System został wdrożony w kilku gospodarstwach doświadczalnych należących do instytutu, gdzie sensory zamontowano na kilku traktorach. FarmPortal umożliwia zarządzanie i dostęp do danych uzupełnianych przez zarządców oraz pracowników, takich jak elektroniczne karty pola, zalecenia, kontrola jakości czy dane telemetryczne. Pozwala to na spójne zarządzanie informacjami z różnych gospodarstw i zarządzać nimi w centralnej aplikacji.
Zebrane ze współpracujących gospodarstw dane stanowią nie tylko źródło informacji dla Instytutu, ale także podstawę do opracowywania zaleceń dla rolników w zakresie optymalizacji upraw, efektywnego zarządzania gospodarstwem i redukcji emisji. Wiarygodność danych gwarantuje ich pobieranie bezpośrednio z systemów maszyn (magistrala CAN), co eliminuje ryzyko manipulacji.
Urządzenia Tracky znajdują zastosowanie zarówno w badaniach naukowych, jak i w praktyce, dzięki czemu są uniwersalnym narzędziem dla rolnictwa. Pomagają kontrolować zasoby gospodarstwa, ułatwiają wypożyczanie sprzętu wraz z rozliczeniem prac na podstawie areału, automatyzują dokumentację i wspierają procesy certyfikacyjne.
IUNG wybrał FarmPortal i Tracky ze względu na ich wszechstronność i uniwersalność zastosowania – sensory współpracują z każdym pojazdem rolniczym, nawet starszymi modelami. Dodatkowymi zaletami są łatwość raportowania, eksport danych oraz automatyzacja zarządzania wieloma gospodarstwami. Dla starszych maszyn, bez magistrali CAN istnieje możliwość podłączenia sondy paliwowej.
Czym jest MRV i dlaczego jest ważne dla projektu badawczego?
Realizacja MRV (Monitoring, Reporting, Verification) przez IUNG to zestaw działań służących do:
- Monitorowania kluczowych parametrów związanych z produkcją (np. zużycie paliwa, emisje CO2, zużycie środków ochrony roślin). W przypadku tego konkretnego projektu badawczego jest to kalkulacja czasu pracy na określonej powierzchni upraw dla różnych typów zabiegów agrotechnicznych, monitorowanie zużycia paliwa przez maszyny rolnicze oraz monitorowanie warunków pogodowych z wykorzystaniem stacji meteo;
- Raportowania zebranych danych w ujednolicony i zrozumiały sposób dla wszystkich interesariuszy (partnerów biznesowych, regulatorów czy konsumentów). IUNG wykorzystuje dostępne w FarmPortal raporty zbiorcze oraz raporty pracy maszyn na konkretnych zabiegach. Zaawansowana analityka oraz modelowanie dostępne jest w dostarczanej usłudze Agri Insights.
- Weryfikacji informacji w celu potwierdzenia ich rzetelności i zgodności z założeniami środowiskowymi i społecznymi. Wszystkie informacje gromadzone są w chmurze, o długiej retencji oraz zabezpieczone przed nieuprawnionymi modyfikacjami. Urządzenia (Tracky oraz stacje meteo) posiadają lokalizację GPS powiązaną z pakietami danych dlatego możliwa jest weryfikacja zaraportowanych informacji.
W praktyce MRV jest kluczowe w kontekście zrównoważonego rozwoju i raportowania ESG (Environmental, Social, Governance), które zyskuje na znaczeniu m.in. w Unii Europejskiej. Cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa takie jak Tracky i FarmPortal odciążają rolników, firmy przetwórcze oraz dystrybucyjne w zakresie zbierania i organizowania danych poprzez automatyzację procesu ich akwizycji w całym łańcuchu dostaw – od pola do stołu. Dane związane z emisją dołączane są do cyfrowych paszportów produktów rolnych, generowanych w systemie FarmPortal.
Monitorowanie parametrów pracy maszyn, optymalizacja zużycia paliwa oraz kontrola ubytków
IUNG wykorzystuje urządzenie Tracky oraz stacje meteo, zintegrowane z aplikacją FarmPortal, w ramach projektu badawczego dotyczącego szacowania emisji gazów powstających podczas prac agrotechnicznych. Czujnik ten umożliwia monitorowanie zużycia paliwa przez maszyny rolnicze w czasie rzeczywistym, śledzenie ich lokalizacji GPS oraz rejestrowanie tras wraz z parametrami pojazdów na danej trasie.
System pozwala również na ustawienie alertów informujących o anomaliach związanych z ubytkiem paliwa, a także automatyczne rejestrowanie tankowań i wykonywanych zabiegów. Funkcjonalności te są wykorzystywane przez gospodarstwa rolne oraz firmy świadczące usługi rolnicze do:
- Dokładnego określania kosztów prowadzenia uprawy poprzez przypisanie zużycia paliwa do konkretnego pola i operacji.
- Automatycznej rejestracji zabiegów agrotechnicznych, co usprawnia prowadzenie elektronicznej dokumentacji i zarządzanie uprawami.
- Analizy wydajności operatorów maszyn, poprzez monitorowanie stopnia obciążenia silników oraz optymalizacji ich obrotów.
- Doboru odpowiednich maszyn do danych prac, dostosowując moc ciągnika do warunków glebowych i współpracujących narzędzi.
- Wykrywania anomalii, takich jak nieplanowane ubytki paliwa, awarie lub nieautoryzowane użycie sprzętu, co pozwala na redukcję kosztów eksploatacyjnych.
- Śledzenia lokalizacji GPS w czasie rzeczywistym, co umożliwia lepszą organizację pracy i monitorowanie postępu realizowanych zadań.
Podsumowanie
Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa uzyskał kompleksowy zestaw narzędzi do monitorowania, raportowania i weryfikacji (MRV) w ramach jednego systemu informatycznego, co znacząco usprawniło realizację projektu badawczego, skróciło wymagany czas wdrożenia oraz ograniczyło koszty. Dzięki urządzeniom Tracky i FarmPortal rolnictwo staje się bardziej wydajne, precyzyjne i przyjazne dla środowiska. Rolnicy mogą redukować wydatki, efektywnie zarządzać maszynami i wdrażać ekologiczne innowacje. Firmy usługowe skorzystają z kontroli lokalizacji maszyn, nieuprawnionym ubytkom paliwa oraz przedstawią lepsze raporty z prac wraz z wyceną.